piątek, 9 stycznia 2015

Przyjęcie weselne w plenerze

     O przyjęciach w plenerze, poza romantycznymi komediami, słychać coraz częściej także w Polsce (od 1 marca 2015 roku będzie to łatwiejsze!). Dziś poruszymy wyłącznie temat samego przyjęcia na powietrzu, pomijając piękne ceremonie zaślubin w plenerze. O tym innym razem.
     Przyjęcie weselne może być przeniesione w plener całkowicie lub tylko częściowo. Całkowita organizacja wymaga znacznie większej mobilizacji przygotowań (i wiary w pomyślną pogodę). Oto tylko kilka z elementów o których musimy dodatkowo pomyśleć:
  1. Hala namiotowa. Musi być odpowiednio duża (standardowo ustala się, że na 100 osób idealny namiot to 10x25m). W hali będą usta­wio­ne sto­ły dla wszyst­kich go­ści, po­dest dla ze­spo­łu lub dj'a oraz miej­sce do tań­cze­nia. Oczywiście stelaż namiotu to nie wszystko. W takim namiocie weselnym powinna znaleźć się elegancka gala przy suficie (dekoracja zakrywająca stelaż wewnętrzny dachu namiotu), drewniana podłoga, żyrandole lub alternatywne formy oświetlenia. Nie trzeba martwić się deszczem, namioty są wodoodporne, a boki tych namiotów można zamknąć. Ściany hali namiotowej mogą być z oknami, bez okien lub transparentne (przezroczyste). Wyjątkowością hal namiotowych jest to, że można je rozstawić praktycznie w każdym wybranym miejscu i w dowolnej kombinacji. Cena za wynajęcie namiotu zależy od jego powierzchni całkowitej i czasu na jaki zostaje wypożyczony. Przykładowo: hala o wymiarach 10x20m  na jedną dobę to koszt od 4 000 złotych do 5 000 złotych. Inny sposób liczenia to cena za m2 wynajmowanego namiotu. I tu również ceny spadają z każdą następną dobą: I doba 30zł/ m2, II doba 15zł/ m2, III doba 8zł/ m2.
  2. Nagrzewnica. Nawet jeśli organizuje się wesele w miesiącach ciepłych, to trzeba pamiętać, że noce bywają chłodne. Radą na to są nagrzewnice. Musimy pomyśleć o co najmniej 3 nagrzewnicach. Koszt wynajęcia jednej (bez paliwa) za I dobę to około 400 złotych, każda następna doba to koszt o połowę mniejszy. 
  3. Stoły i krzesła. Jeżeli przyjęcie organizujemy w ogrodzie lokalu to ułatwia nam to zadanie i zmniejsza koszt. Jednak jeśli lokal nie wyrazi zgody na przeniesienie mebli, trzeba skorzystać z usług firmy, która oferuje wypożyczenie krzeseł, stołów, a nawet zastaw stołowych, obrusów i pokrowców na krzesła. Koszt wynajęcia 1 krzesła składanego drewnianego (który możemy pięknie udekorować) waha się od 8 do 12 złotych/doba. Wynajęcie jednego stołu cateringowego prostokątnego - około 25 złotych/doba, stół okrągły bankietowy - 50 złotych/doba. Przy takich kosztach za wynajem umeblowania, najlepiej szukać miejsca gdzie lokal chętnie udostępni nam meble. 
Poza wymienionym wyżej niezbędne będą oświetlenie, nagłośnienie, w przypadku braku w pobliżu lokalu przenośne toalety... Wiele do zorganizowania, prawda?

     Przyjęcie weselne przeniesione tylko częściowo na świeże powietrze to rozwiązanie na pewno tańsze. Możemy poszukać miejsca, które zaoferuje zarówno salę bankietową jaki i urokliwe otoczenie wokół. Goście będą mieli miejsca w środku lokalu i tam też będą spędzać najwięcej czasu. Natomiast na zewnątrz możemy ustawić kilka stolików, w namiocie (nie hali namiotowej) ustawić przenośny bar z darmowymi drinkami. Gwo­ździem wie­czo­ru mo­że być za­pro­sze­nie wszyst­kich zgro­ma­dzo­nych na specjal­nie przygotowany po­si­łek, któ­ry bę­dzie ser­wo­wa­ny na ze­wnątrz. Mo­gą to być po­tra­wy gril­lo­we, pieczo­ny dzik, czy też po­tra­wy w kli­ma­cie wiej­sko­-siel­skim.
     Przyjęcie weselne w plenerze jest niezwykłym przeżyciem nie tylko dla Pary Młodej, ale także dla zaproszonych Gości. Co więcej Goście dzięki temu, iż uroczystość odbywa się na łonie natury nie odczuwają dotkliwych skutków zmęczenia związanych z całonocną zabawą. Nie są zmuszeni do pozostawania w tłocznych i głośnych pomieszczeniach, dzięki czemu czują się znacznie swobodniej.
Ta­ki wy­bór nie­sie ze so­bą też pew­ne nie­bez­pie­czeń­stwo w po­sta­ci po­rzu­ce­nia przez Go­ści za­ba­wy we­sel­nej na sa­li ba­lo­wej i roz­pierzch­nię­cia się po oko­licz­nym ogro­dzie. I tu­taj wszyst­ko le­ży w rę­kach, a ra­czej umiejęt­no­ściach ze­spo­łu mu­zycz­ne­go lub dj'a.




 W tym poście znajdziecie nasze pomysły jak udekorować ogród na przyjęcie w plenerze.


Monika

2 komentarze:

  1. Świetny artykuł. Fajnie, że podajecie ceny. Niestety one skutecznie odstraszają od wesela w plenerze. Pozdrawiam, Karolina

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny wpis, lubię czytać coś jak w pakiecie są fajne zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń